Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Zor insanlarla başa çıkmanın en kolay yolu, “Başarılı ve Varlıklı” biri olmaktır…

Zor insanları “ulaşmakta ve iletişim kurmakta güçlük çektiğimiz kişiler” olarak tanımlarız. Hem özel yaşantımızda hem de iş hayatımızda karşımıza çıkabilen bu insanlar bize zaman zaman oldukça zor anlar yaşatırlar. Biz de kendimizi korumak adına her seferinde onlarla “yeni başa çıkma yöntemleri” bulmaya çalışırız. Acaba bu sorunu kökten çözmenin başka bir yolu yok mu?

Bana eğitimlerimde ve koçluk görüşmelerimde “Zor insanlarla başa nasıl çıkabilirim?” diye sorduklarında şu yanıtı veriyorum; Ya yaptığınız işte çok başarılı olacaksınız ya da çok zengin olacaksın. Benim önerim her ikisi de olmanız… 🙂 Çünkü o mevkie geldiğinizde artık siz onlarla nasıl geçineceğinizi değil, onlar sizinle nasıl geçineceklerini düşünürler. Ayak uydurmaya çalışan, uyumu yakalamaya çalışan, kendini beğendirmeye çalışan ve onay almaya çalışan onlar olur, siz değil. Hepimizin malumu, insanlar kendilerinden daha büyük şeylere saygı duyarlar!

İşte bu nedenle siz de bu zor kişiliklerle uğraşmak yerine odağınızı işinize çevirin. Elinizdeki değeri nitelik ve nicelik olarak çoğaltmaya ve kazanca dönüştürmeye çalışın. İşte gerçek ve kalıcı “BAĞIŞIKLIK” böyle kazanılır.

Mert AYDINER
Varlık ve Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın