Soru Neredeyse Cevap Oraya Verilir

Soru Neredeyse Cevap Oraya Verilir…

Hayatta istediğimiz şey her ne ise bunu elde etmenin tek yolu tepki değil, yanıt vermektir. Çünkü tepki, içinde bulunduğumuz koşullara düşünmeden, tamamen dürtülerimize ve duygularımıza dayanarak verdiğimiz karşılıktır ve bizi hiçbir yere götürmez. Yanıt ise bilinç seviyesinde derin bir analize ve sebep-sonuç ilişkisine dayanarak verdiğimiz karşılıktır ve bizi istediğimiz yere taşır.

Tepki vermek aynı zamanda “sorumluluk taşımadığımızın” da göstergesidir. Örneğin, bulunduğu yerden ve çalışma koşullarından memnun olmayan birisi tepkisini “şikâyet ederek, başkalarını suçlayarak veya işi ve ilişkileri sabote ederek” ortaya koyar. Bu durumu değiştirmek için herhangi bir aksiyon almadığı için de geçen zamanda hiçbir şey değişmez. Bunun doğal bir sonucu olarak da günün sonunda nerede olacağına kendisi değil, koşullar karar verir.

Eğer tepki yerine yanıt vermeyi seçmiş olsaydık artık sorunlara değil, çözüme odaklanırdık ve bizi olmak istediğimiz yere taşıyacak anlayışı ve alışkanlıkları kazanmaya çalışırdık. Günün sonunda da nerede olacağımız konusunda “ortaya koyduğumuz çaba, taşıdığımız sorumluluk ve risk” belirleyici olurdu.  

Takdir edersiniz ki yanıt sadece soruya verilir. Buna göre bizim de kendimize, “işlerin bu noktaya nasıl geldiğini, bizim bundaki payımızın ne olduğunu ve bu durumu nasıl değiştirebileceğimizi” sormamız gerekiyor. Göreceksiniz, almaya açık ve hazır oluşunuza göre yanıtlar da birer birer karşınıza çıkmaya başlayacak ve hayatınızın kontrolünü elinize aldığınızı hissedeceksiniz.

Siz de hem kendinizi hem de etki alanınızdakileri bu bilinç seviyesine taşıyarak “hayatınızın direksiyonuna” nasıl geçebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Nöro Liderlik ve Koçluk (Neuro Leadership & Coaching) eğitimime katılabilir ve Nöro Satış “Müşteri Mıknatısı Olmanın Formülü” kitabımı okuyabilirsiniz.

Eğitim: http://www.mertaydiner.com/noro-liderlik-ve-noro-kocluk-neuro-leadership-neuro-coaching
Kitap: https://www.ceresdukkan.com/noro-satis 

Mert Aydıner
Varlık ve İş Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın