Geleceğe Tanıklık Etmek Yerine Onu Şekillendiren Sen Ol

Geleceğe Tanıklık Etmek Yerine Onu Şekillendiren Sen Ol

“Bizi nasıl bir gelecek bekliyor?”… Bu soru beni hep hayrete düşürmüştür. Çünkü evrende her şey bir “sebep-sonuç” ilişkisine dayalıdır ve şu an ne yönde bir seçim yapıyorsak gelecekte de bu seçimin sonuçlarını yaşayacağız. Eğer bakış açımızda, iletişim tarzımızda ve iş yapış şeklimizde bir değişiklik yapmıyorsak ortaya çıkan sonuçlar da daha öncekilerle aynı olacaktır. Diğer bir deyişle, bugünümüze bakıp geleceğimizi kolaylıkla tahmin edebiliriz.

Peter Drucker’ın söylediği gibi, “geleceği tahmin etmenin en kolay yolu onu inşa etmektir”.  Bu nedenle, hepimizin öncelikli işi “nasıl bir gelecekte” yaşamak istediğimizi açık ve net bir şekilde tanımlamak ve sağlam bir plan yapmak olmalı. Sonra da elimizdeki tüm kaynakları kullanarak geleceğimizi bugünden inşa etmeye başlamalıyız.

Eğer anlayışımızı gerçekten değiştirmek ve hayatın kontrolünü elimize istiyorsak bu sürecin biraz sancılı olacağını, beraberinde %100 “sorumluluk, gayret ve riski” getireceğini baştan kabul etmeli ve “sarsılmaz bir inanç, kararlılık ve disiplinle” kendimizi bulunduğumuz zamanın ve mekânın ötesine taşımalıyız. Ancak bu şekilde geleceğe tanıklık etmek yerine, onu kendimiz yaratabiliriz.

Mert AYDINER
Varlık ve İş Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın