k12 school supplies coupon code gifts to india 24x7 nueske coupon code canon camera coupons codes model2web coupon hero up coupon codes 2014

Bulunduğun Yere Göre Değil Olmak İstediğin Yere Göre Düşün Hisset ve Yaşa

Bulunduğun Yere Göre Değil, Olmak İstediğin Yere Göre Düşün, Hisset ve Yaşa

Her canlının tabiatla uyum içinde, dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için belirli referans aralıkları vardır. Türümüze göre bulunduğumuz ortamdaki ısı, gazların yoğunluğu ve basıncı, popülasyon büyüklüğü, yeterli besin ve enerji kaynaklarının oluşu gibi. Aynı prensipler kişi özelinde vücut dengesi için de geçerlidir. Örneğin kanda ölçülen “kolesterol, glukoz, protein, tiroid, kreatinin” gibi değerlerin ilgili “referans aralıklarına” bakarak ne derece dengeli, uyumlu, sağlıklı bir yaşam sürdüğümüzü görebiliyoruz. Bu değerlerde bir sapma olduğunda da iç dengemizi ve hayatla olan uyumumuzu yeniden yakalamak üzere, zihinsel, fiziksel ve ruhsal bir tedavi süreciyle “referans aralıklarına” geri dönmeye çalışıyoruz.

..

Sosyal ve ekonomik anlamda da aynı prensiplerin geçerli olduğunu görüyoruz. İçinde yaşadığımız koşullara “anlayışımızla, değerlerimizle ve yaşam tarzımızla” uyum sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bizi diğer canlılardan ayıran bir başka özelliğimiz daha var; biz sadece bulunduğumuz ortama uyum sağlamıyoruz, aynı zamanda istediğimiz koşulları oluşturma iradesine ve becerisine de sahibiz.

..

Takdir edersiniz ki elimizdeki değerlerin (ev, araba, giysi vb.) temsil ettiği hayatı yaşayamıyorsak onun faturasının adımıza düzenlenmiş olması bizi onun sahibi yapmaz. Bulunduğumuz yerde de rahat değilsek, içimize sindirememişsek, onu normalimiz yapamamışsak, bir şeyleri olduğundan farklı göstermeye çalışıyorsak ve hala “MIŞ” gibi yapıyorsak çok kısa sürede geldiğimiz yere geri döneceğimiz kesindir.

..

Her zaman söylediğim bir şey var; “Bulunduğun yere göre değil, olmak istediğin yere göre düşün, hisset ve yaşa”. Ancak bu uyumu “MIŞ” gibi yaparak değil, o hayatı benimseyerek ve sizi orada tutacak alışkanlıkları edinerek, yani yepyeni bir kişilik ve kimlik kazanarak yakalayabilirsiniz.

..

Peki, siz bu anlayışa sahip misiniz? Sizi olmak istediğiniz yere taşıyacak sorumluluğu almaya, fedakarlıkları yapmaya ve bu bedelleri ödemeye hazır mısınız?

..

Mert AYDINER

Girişimci, Konuşmacı ve Ekonomi Yazarı

 

https://www.instagram.com/mertaydinerofficial

https://www.linkedin.com/in/mertaydiner

https://www.youtube.com/mertaydiner

    Bir Cevap Yazın