chick fil a restaurant coupons sundog eyewear coupon code organic baby spinach coupon party city invitations coupons

Bir Şeyi Ancak Onu Sevdiğimiz Oranda Bilebiliriz

Bir şeyi ancak onu sevdiğimiz oranda bilebiliriz.

Örneğin, işimizi seviyorsak merak duygusuyla hareket eder ve her şeye keşfetmek için bakarız. Öğrenme isteğiyle bilgimizi her gün daha da genişletmeye ve derinleştirmeye çalışırız. Böylelikle işimiz hakkında çok fazla şey öğrenmiş oluruz.

Aynı şey ilişkilerimiz için de geçerlidir. Eğer konuştuğumuz kişiyi seviyorsak onu tanımak için daha fazla zaman ayırırız, daha çok soru sorarız, daha dikkatli dinleriz, daha yakından takip ederiz ve görüşme sıklığını arttırmak için sürekli sebepler yaratırız.

Buna göre size sorum şu; İster aile içinde olsun, isterse iş veya arkadaş çevresinde olsun birlikte geçirilen zaman zarfında karşınızdaki kişi size sizinle ilgili hiçbir şey sormuyorsa bu ne anlama gelir?

Yanıt; Sizi önemsemediği, size sempati ve saygı duymadığı anlamına gelir. Bu kesin bir gerçekliktir ve eylem gerektirir. Böyle durumlarda 3 şey üzerinde durmalıyız;

-Ya gerçekten kendisini bizimle eşdeğer görmüyordur,
-Ya bizden hiç hoşlanmıyordur,
-Ya da biz hatalı tutumumuzla farkında olmadan onu duygusal olarak tahrik etmiş ve kendimizden uzaklaştırmışızdır.

Her durumda yapılması gereken şudur; Ona değer verdiğimizi göstermek adına, karşımızdakinin ilgi alanına giren ve konuşmaktan hoşlanacağı konulara değinmek ve paylaşımda bulunması yönünde onu cesaretlendirmek.

Şunu unutmayın, diğeri onu önemsediğinizi görene kadar sizi önemsemeyecektir.

Mert AYDINER
Liderlik ve Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın